Sepetim (0) Sepetimi Göster
%5
İstanbul Florası Araştırmaları | Turhan Baytop | kitapambari.com

İstanbul Florası AraştırmalarıToplayıcılar, Herbaryumlar, Floralar, Botanik Bahçeleri, Kaynaklar (1553-1965)

Kargoya 4 iş gününde teslim edilir
İstanbul Florası Araştırmaları
İstanbul Florası Araştırmaları Toplayıcılar, Herbaryumlar, Floralar, Botanik Bahçeleri, Kaynaklar (1553-1965)
Eren Yayıncılık
28.50

Bu çalışmada İstanbul florası üzerinde 450 yıl içinde yapılan araştırmalar ve yayınlar özetlenmiştir. 1553-1965 yılları arasında İstanbul bölgesini inceleyerek koleksiyonlar oluşturmuş olan toplayıcıların özgeçmişleri ve yayınları hakkındaki bilgiler verilmiştir. İstanbul'da süs bitkileri yetiştirilmesi konusundaki ilk çalışmalar, Topkapı Sarayı Bahçesi'nin kurulması ile, 1465 yılında başlamıştır. Zamanla İstanbul'a has bahçe, bahçe çeşitleri elde edilmiş ve bunlardan bir bölümünün dış ülkelere de ihracı sağlanmıştır. İstanbul bahçelerine has süs bitkisi ve ağaçlarının bir bölümü XV-XVI. yüzyıllar arasında bazı yabancı toplayıcılar (P. Belon, O. G de Busbecq, C. Clusius ve diğerleri) aracılığı ile Avrupa ülkelerine götürülmüş olup bu çeşitlerin çoğu halen de Avrupa bahçelerinde yetiştirilmektedir. İstanbul bitkileri üzerindeki çalışmaların yaklaşık 450 yıldan beri sürmesine karşılık, bölgede yetiştiği bilinen 2500 kadar taksonun ad ve özelliklerini belirten özgün bir çalışma (İstanbul Florası) bugüne kadar maalesef hazırlanamamıştır. Bu konudaki başarısızlığın başlıca nedenleri: ilgisizlik ve olumlu bir ortamın yaratılamamış olmasıdır. Bu çalışmanın ana amacı, 450 yıldan beri sürdürülen gözlem, toplama ve yayın etkinliklerinin sonuçlarını özetleyerek, İstanbul Florası konusundaki araştırmaları özendirmek ve bir gün hazırlanacağını umduğumuz (!) İstanbul Florası çalışmalarına katkıda bulunmaktır.

 • Açıklama
  • Bu çalışmada İstanbul florası üzerinde 450 yıl içinde yapılan araştırmalar ve yayınlar özetlenmiştir. 1553-1965 yılları arasında İstanbul bölgesini inceleyerek koleksiyonlar oluşturmuş olan toplayıcıların özgeçmişleri ve yayınları hakkındaki bilgiler verilmiştir. İstanbul'da süs bitkileri yetiştirilmesi konusundaki ilk çalışmalar, Topkapı Sarayı Bahçesi'nin kurulması ile, 1465 yılında başlamıştır. Zamanla İstanbul'a has bahçe, bahçe çeşitleri elde edilmiş ve bunlardan bir bölümünün dış ülkelere de ihracı sağlanmıştır. İstanbul bahçelerine has süs bitkisi ve ağaçlarının bir bölümü XV-XVI. yüzyıllar arasında bazı yabancı toplayıcılar (P. Belon, O. G de Busbecq, C. Clusius ve diğerleri) aracılığı ile Avrupa ülkelerine götürülmüş olup bu çeşitlerin çoğu halen de Avrupa bahçelerinde yetiştirilmektedir. İstanbul bitkileri üzerindeki çalışmaların yaklaşık 450 yıldan beri sürmesine karşılık, bölgede yetiştiği bilinen 2500 kadar taksonun ad ve özelliklerini belirten özgün bir çalışma (İstanbul Florası) bugüne kadar maalesef hazırlanamamıştır. Bu konudaki başarısızlığın başlıca nedenleri: ilgisizlik ve olumlu bir ortamın yaratılamamış olmasıdır. Bu çalışmanın ana amacı, 450 yıldan beri sürdürülen gözlem, toplama ve yayın etkinliklerinin sonuçlarını özetleyerek, İstanbul Florası konusundaki araştırmaları özendirmek ve bir gün hazırlanacağını umduğumuz (!) İstanbul Florası çalışmalarına katkıda bulunmaktır.

   Stok Kodu
   :
   9789757622530
   Ebad
   :
   16.50x24.00
   Sayfa Sayısı
   :
   127
   Basım Yeri
   :
   İstanbul
   Baskı
   :
   1
   Basım Tarihi
   :
   2002
   Kapak Türü
   :
   Ciltsiz
   Kağıt Türü
   :
   Kuşe
   Dili
   :
   Türkçe
 • Yazara Ait Diğer Kitaplar
 • Yorumlar
  • Yorum yaz
   Bu eser hakkında yorum yazarak Puan Kazanabilir, Puanlarınızı Kitap Alış-Verişlerinizde kullanabilirsiniz. (Üyeler İçin)
Kapat