Sepetim (0) Sepetimi Göster
Türkiye'nin Kimlikleri
Türkiye'nin Kimlikleri Din, Dil, Etnisite, Milliyet, Devlet ve Medeniyet
Etkileşim Yayınları
11.11
Elinizdeki kitap, Rusya'dan İspanya'ya, Çin'den Almanya'ya kadar pek çok ülkeden örneklerin ışığında Türkiye'nin barındırdığı çeşitli kimlikleri karşılaştırmalı olarak inceliyor ve her seviyede yaşanan kimlik sorunlarını masaya yatırıyor. Kimlik politikaları ve milliyetçilik konularında yaptığı çalışmalarla uluslararası akademik camiada yakından tanınan Şener Aktürk, Türkiye'nin Kimlikleri'nde karşılaştırmalı siyasetin imkânlarından da faydalanıyor. Akıcı bir dille yazılmış bu akademik çalışma, kimliğe dair birçok konuda daha detaylı, farklı ve çözüme yönelik düşünmenin kapısını aralıyor. Osmanlı kimliğinin ana unsurları kimlerdi? Rum, Ermeni ve Musevi olmadan Osmanlılık olur mu? Medeniyet nedir? Bir İslâm medeniyeti var mı(ydı)? Günümüz Türkiye'si hangi medeniyetin mensubu? Avrupa'da İslâm ve Yahudi düşmanlığının kökenleri nelerdir? Cumhuriyeti Rumeli muhacirleri mi kurdu? Türkiye, Türkmenlerin devleti mi? Kimlik krizinin çözümü İslâmcılık mı? Türklük, ortak kimlik olabilir mi?
 • Açıklama
  • Elinizdeki kitap, Rusya'dan İspanya'ya, Çin'den Almanya'ya kadar pek çok ülkeden örneklerin ışığında Türkiye'nin barındırdığı çeşitli kimlikleri karşılaştırmalı olarak inceliyor ve her seviyede yaşanan kimlik sorunlarını masaya yatırıyor. Kimlik politikaları ve milliyetçilik konularında yaptığı çalışmalarla uluslararası akademik camiada yakından tanınan Şener Aktürk, Türkiye'nin Kimlikleri'nde karşılaştırmalı siyasetin imkânlarından da faydalanıyor. Akıcı bir dille yazılmış bu akademik çalışma, kimliğe dair birçok konuda daha detaylı, farklı ve çözüme yönelik düşünmenin kapısını aralıyor. Osmanlı kimliğinin ana unsurları kimlerdi? Rum, Ermeni ve Musevi olmadan Osmanlılık olur mu? Medeniyet nedir? Bir İslâm medeniyeti var mı(ydı)? Günümüz Türkiye'si hangi medeniyetin mensubu? Avrupa'da İslâm ve Yahudi düşmanlığının kökenleri nelerdir? Cumhuriyeti Rumeli muhacirleri mi kurdu? Türkiye, Türkmenlerin devleti mi? Kimlik krizinin çözümü İslâmcılık mı? Türklük, ortak kimlik olabilir mi?
   Stok Kodu
   :
   9786051313870
   Ebad
   :
   13.50x21.00
   Sayfa Sayısı
   :
   351
   Basım Yeri
   :
   İstanbul
   Baskı
   :
   1
   Basım Tarihi
   :
   2013-03
   Kapak Türü
   :
   Ciltsiz
   Kağıt Türü
   :
   2. Hamur
   Dili
   :
   Türkçe
 • Yazara Ait Diğer Kitaplar
 • Yorumlar
  • Yorum yaz
   Bu eser hakkında yorum yazarak Puan Kazanabilir, Puanlarınızı Kitap Alış-Verişlerinizde kullanabilirsiniz. (Üyeler İçin)
Kapat