Sepetim (0) Sepetimi Göster
%1
Uluslararası Göç ve Ulusaşırı Toplumsal Alanlar | Thomas Faist | kitap

Uluslararası Göç ve Ulusaşırı Toplumsal Alanlar

Kargoya 5 iş gününde teslim edilir
Uluslararası Göç ve Ulusaşırı Toplumsal Alanlar
Uluslararası Göç ve Ulusaşırı Toplumsal Alanlar
Bağlam Yayınları
25.74
Thomas Faist, bu çalışmasında, siyaset bilimi persfektiyle, iktisadi, siyasal ve kültürel anlamda küreselleşme sürecinin uluslararası göçü ve göçmen bireyi nasıl etkilediğini anlatmaktadır. Bugüne değin, göç edilen ülkeler ile terk edilen ülkelerin siyasal, hukuksal ve toplumsal yapılarının analizi üzerinde yoğunlaşan bilimsel çalışmalardan farklı olarak yazar,''ulusaşırı alan'' kavramını kullanarak uluslararası göçün farklı bir düzenleme çalışması gerektiğini ileri sürer. Bu yaklaşıma göre ulusaşırı alanın öznesi olan bireyden bundan böyle ''göçmen'' olarak bahsetmek mümkün değildir. Göçün ilk yıllarında, ''göçmen''olarak nitelendirilebilecek insanlar, toplumsal ilişkiyle, siyasal tartışmalarıyla, ticari yapısıyla, müziğiyle, ritmiyle, sembolleriyle, renkleriyle, duvarlarındaki afişleriyşe, sokaklardaki sesleriyle, bankalarıyla, işleriyle, kahvehaneleriy6le ve insan manzaralarıyla farklı ve kalıcı alanlar yaratmışlardır. Almanya ile Türkiye arasında son kırk yılın göç deneyiminin ardından Almanya-Türkleri tarafından yaratılan alan böyle bir alandır. İngiltere ve Hindistan ve Cezayir, Belçika ve Fas, Hollanda ve Surinam arasında/ötesinde yaşanan göç deneyimlerinin ardından yaratılan alanlar da ulusaşırı alan kavramını örneklemekte kullanılabilir.
 • Açıklama
  • Thomas Faist, bu çalışmasında, siyaset bilimi persfektiyle, iktisadi, siyasal ve kültürel anlamda küreselleşme sürecinin uluslararası göçü ve göçmen bireyi nasıl etkilediğini anlatmaktadır. Bugüne değin, göç edilen ülkeler ile terk edilen ülkelerin siyasal, hukuksal ve toplumsal yapılarının analizi üzerinde yoğunlaşan bilimsel çalışmalardan farklı olarak yazar,''ulusaşırı alan'' kavramını kullanarak uluslararası göçün farklı bir düzenleme çalışması gerektiğini ileri sürer. Bu yaklaşıma göre ulusaşırı alanın öznesi olan bireyden bundan böyle ''göçmen'' olarak bahsetmek mümkün değildir. Göçün ilk yıllarında, ''göçmen''olarak nitelendirilebilecek insanlar, toplumsal ilişkiyle, siyasal tartışmalarıyla, ticari yapısıyla, müziğiyle, ritmiyle, sembolleriyle, renkleriyle, duvarlarındaki afişleriyşe, sokaklardaki sesleriyle, bankalarıyla, işleriyle, kahvehaneleriy6le ve insan manzaralarıyla farklı ve kalıcı alanlar yaratmışlardır. Almanya ile Türkiye arasında son kırk yılın göç deneyiminin ardından Almanya-Türkleri tarafından yaratılan alan böyle bir alandır. İngiltere ve Hindistan ve Cezayir, Belçika ve Fas, Hollanda ve Surinam arasında/ötesinde yaşanan göç deneyimlerinin ardından yaratılan alanlar da ulusaşırı alan kavramını örneklemekte kullanılabilir.
   Stok Kodu
   :
   9799756947943
   Ebad
   :
   145-205
   Sayfa Sayısı
   :
   486
   Basım Yeri
   :
   İstanbul
   Baskı
   :
   1
   Basım Tarihi
   :
   2003-12
   Kapak Türü
   :
   Karton
   Kağıt Türü
   :
   2.Hamur
   Dili
   :
   Türkçe
 • Yazara Ait Diğer Kitaplar
 • Yorumlar
  • Yorum yaz
   Bu eser hakkında yorum yazarak Puan Kazanabilir, Puanlarınızı Kitap Alış-Verişlerinizde kullanabilirsiniz. (Üyeler İçin)
Kapat