Sepetim (0) Sepetimi Göster
%25
Alevilik-Bektaşilik Yazıları Dostlar Bağında Gönül Seyyahı | Ayhan Ayd

Alevilik-Bektaşilik Yazıları Dostlar Bağında Gönül SeyyahıDenemeler, Olgular, Gözlemler

24,31 TL
- +
32,41 TL
%25
Sepete Ekle
Kargoya 2 iş gününde teslim edilir
Alevilik-Bektaşilik Yazıları Dostlar Bağında Gönül Seyyahı
Alevilik-Bektaşilik Yazıları Dostlar Bağında Gönül Seyyahı Denemeler, Olgular, Gözlemler
Can Yayınları (Ali Adil Atalay)
24.31

Ayhan Aydın

1970 Gümüşhane Şiran Yeniköy doğumlu olan Ayhan Aydın, bir “basın – yayınlı” olarak otuz yılını Alevi – Bektaşi dünyasında geçirmiş bir yazardır.

Bugüne kadar yirmi kitabı yayınlanan Aydın, Alevi kurumlarında en uzun süreli çalışan bir araştırmacı, aynı zamanda yaptığı yüzlerce söyleşi, haber, yorum ve sayısız görüntü çekimleriyle bugünün hafızasını kayıt altına almaya çalışan bir derlemeci ve bu toplumun bir “gezgini” olarak, konusunda öncü bir çalışma yapmış ve buna gayretlerine devam etmektedir.

Anadolu ve Balkanlar (Rumeli) Sevdalısı, aynı zamanda radyo ve televizyonlarda programcı olarak, konuyla ilgili binlerce insanla görüşen ve bu çalışmalarına devam eden Ayhan Aydın, “Geleneği Yaşatanlar”ın ve tüm Türkiye'deki, Balkanlar'daki, Avrupa'daki ve dünyadaki Alevi - Bektaşi toplumunun sorunlarıyla ilgilenmektedir.
Yazar, bu kitaptaki denemelerle; Alevi - Bektaşi toplumunun temel değerlerini ve bu toplumun bugünkü görünümünü dile getirip, irdelemeye çalışmaktadır.

Gözlemci bir kişiliğe sahip olan Aydın, hem duygusal, hem de gazeteci kimliğini de zaman zaman işin içine katarak günümüz Alevi - Bektaşi toplumunun içinden gelen birisi olmasına rağmen aynı zamanda bu topluma dışarıdan bakmaya çalışan bir gözle bugünkü olguları, beklentileri sıralamaktadır.

Kitapta; bir kısmı toplantı ve panellerde sunduğu konuşma metinleri olmak üzere, yazarın uzmanlık alanlarından olan “Dedeler, Babalar, Balkanlar (Rumeli)'deki Alevilik-Bektaşilik, Ozanlar, Alevi Kurumları, Gençler” başta olmak üzere bu konudaki yazıları yer almaktadır.

Kapat