Sepetim (0) Sepetimi Göster
%27
Aşık Garip Hikayesi | Fikret Türkmen | kitapambari.com

Aşık Garip Hikayesi

16,90 TL
- +
23,15 TL
%27
Sepete Ekle
Kargoya 2 iş gününde teslim edilir
Aşık Garip Hikayesi
Aşık Garip Hikayesi
Akçağ Yayınları
16.90

Halk hikayeleri, Türk halk edebiyatı içerisinde gerek repertuarları gerekse de özel karakterleri ile önemli bir yere sahiptir. Yine bu hikayeler içerisinde kendine özel bir yer edinen Aşık Garip hikayesi, aşk konusu üzerine kurulmuş ve realist yönü ağır basan bir kurguya sahiptir. Aşık Garip Hikayesi adlı bu kıymetli çalışma hazırlanırken konuyla ilgili ulaşılabilen başta sözlü, yazma ve matbu tüm kaynaklar incelemeye konu edinilmiştir.

Ayrıca incelemede sadece Anadolu sahası anlatmaları değil, Türk dünyası coğrafyası ve yakın coğrafyalardaki Aşık Garip hikayesinin varyantları mukayeseli bir biçimde karşılaştırılmıştır. Aşık Garip hikayesinin karşılaştırmalı bir metotla başta içerik, konu ve teşekkül problemlerinin tüm yönleriyle tartışıldığı bu kıymetli eser, kendinden sonraki halk hikâyeleri incelemelerinde örnek teşkil etmiştir.

Ayrıca, genel olarak Türk halk hikayelerinde tasavvufi düşüncenin etkisiyle âşıklar hikâye sonunda kavuşamazken, Âşık Garip hikâyesinin sonunda âşıklar kavuşur ve mutlu olurlar.

Kapat