Sepetim (0) Sepetimi Göster
Azınlık Gençleri Anlatıyor
Azınlık Gençleri Anlatıyor
Metis Yayınları
29.63
- "Farklı" olduğunuzu nasıl ve ne zaman anladınız? - Adınızı söylediğinizde "Anlamadım" yanıtını duyuyor musunuz? - Gazete ve televizonlarda cemaatiniz aleyhine yayınlarla karşılaştınız mı? - Cemaatiniz dışından biriyle evlenmeniz aileniz tarafından nasıl karşılanır? - Yurtdışına yerleşmeyi düşündünüz mü? - İş hayatında zorluklarla karşılaşıyor musunuz? - "Ne Mutlu Türküm Diyene" sözünü nasıl karşılıyorsunuz? Deneyimli gazeteci Yahya Koçoğlu, Azınlık Gençleri Anlatıyor'da bu ve benzeri soruları Musevi, Ermeni, Rum ve Süryani gençlere sordu. 22-38 yaş arasında, 17'si kadın 29'u erkek 46 genç, doğuştan "öteki" olmanın beraberinde gelen zorlukları birinci ağızdan dile getirdi. "Mozaik mi, mermer mi?" tartışmalarından, "ya sev ya terk et" kampanyasının etkilerine kadar uzanan bu araştırma, gayrimüslim yurttaşların nasıl bir ruh hali ve gelecek tasarımı içinde yaşadıklarını görmemize imkan tanıyor. Bu kitabı okuyan azınlıklar belki kendilerinden çok şey bulacaklar, ama asıl hedefimiz, çoğunluğun bu tanıklıklardan hareketle, kendi didişmesi içinde pek dert etmediği "öteki"ye saygılı bir bakışı geliştirmesine katkıda bulunmak.
 • Açıklama
  • - "Farklı" olduğunuzu nasıl ve ne zaman anladınız? - Adınızı söylediğinizde "Anlamadım" yanıtını duyuyor musunuz? - Gazete ve televizonlarda cemaatiniz aleyhine yayınlarla karşılaştınız mı? - Cemaatiniz dışından biriyle evlenmeniz aileniz tarafından nasıl karşılanır? - Yurtdışına yerleşmeyi düşündünüz mü? - İş hayatında zorluklarla karşılaşıyor musunuz? - "Ne Mutlu Türküm Diyene" sözünü nasıl karşılıyorsunuz? Deneyimli gazeteci Yahya Koçoğlu, Azınlık Gençleri Anlatıyor'da bu ve benzeri soruları Musevi, Ermeni, Rum ve Süryani gençlere sordu. 22-38 yaş arasında, 17'si kadın 29'u erkek 46 genç, doğuştan "öteki" olmanın beraberinde gelen zorlukları birinci ağızdan dile getirdi. "Mozaik mi, mermer mi?" tartışmalarından, "ya sev ya terk et" kampanyasının etkilerine kadar uzanan bu araştırma, gayrimüslim yurttaşların nasıl bir ruh hali ve gelecek tasarımı içinde yaşadıklarını görmemize imkan tanıyor. Bu kitabı okuyan azınlıklar belki kendilerinden çok şey bulacaklar, ama asıl hedefimiz, çoğunluğun bu tanıklıklardan hareketle, kendi didişmesi içinde pek dert etmediği "öteki"ye saygılı bir bakışı geliştirmesine katkıda bulunmak.
   Stok Kodu
   :
   9789753423366
   Ebad
   :
   13.00x19.50
   Sayfa Sayısı
   :
   376
   Basım Yeri
   :
   İstanbul
   Baskı
   :
   2
   Basım Tarihi
   :
   2004-05
   Kapak Türü
   :
   Ciltsiz
   Kağıt Türü
   :
   2. Hamur
   Dili
   :
   Türkçe
 • Yazara Ait Diğer Kitaplar
 • Yorumlar
  • Yorum yaz
   Bu eser hakkında yorum yazarak Puan Kazanabilir, Puanlarınızı Kitap Alış-Verişlerinizde kullanabilirsiniz. (Üyeler İçin)
Kapat