Sepetim (0) Sepetimi Göster
%25
Babıali ve Hıdiv İsmail | Hayrettin Pınar | kitapambari.com

Babıali ve Hıdiv İsmailTanzimat Döneminde İktidarın Sınırları

15,75 TL
- +
21,00 TL
%25
Sepete Ekle
Kargoya 3 iş gününde teslim edilir
Babıali ve Hıdiv İsmail
Babıali ve Hıdiv İsmail Tanzimat Döneminde İktidarın Sınırları
Kitap Yayınevi
15.75
Sultan II. Mahmudun saltanatı sırasında iki defa isyan eden Mehmed Ali Paşanın, Osmanlı varlığına yönelttiği tehdit, Avrupa devletlerinin yardımıyla gündem dışına itilebildi ancak paşanın bıraktığı miras, 19. yüzyıl boyunca Mısırı, Osmanlı Devletinin en hassas bölgelerinden biri haline getirdi. 1863te Hıdiv İsmailin Mısır valiliğine getirilmesi ile birlikte Mehmed Ali Paşanın merkezi otoritenin kontrolü dışına çıkma hevesi, bambaşka bir program ile yeniden hayat buldu. Hıdiv İsmailin, dedesinden kalan anılara samimi bir itaatle hizmet ederek bağımsızlık ya da en azından İstanbulun gözetiminden kurtulmak uğruna attığı her adım, Tanzimat Dönemi boyunca Osmanlı iktidarının esas aktörü konumuna yükselen Babıâli tarafından yakından izlendi ve kontrol edilmeye çalışıldı. Âlî Paşanın deyişiyle, Osmanlı Devletinin yaşamaya devam etmesi için vazgeçilmez öneme sahip olan Mısırın, Hıdiv İsmailin hayalindeki gibi bağımsız bir devlete dönüşmesini engellemek adına her türlü gayret gösterildi. Nitekim Babıâli, Mısırı feda etmemek için Avrupa devletleriyle mücadele etmeyi de göze alarak sahip olduğu bütün diplomatik hünerleri sergilemiş ve Hıdiv İsmailin merkezi otoriteye bağlı, sıradan bir vali olduğunu ispat etme kararlılığından vazgeçmemiştir. Dolayısıyla Babıâlinin, Hıdiv İsmail ile 1860lı yıllar boyunca giriştiği mücadele, Osmanlı ıslahat çağının temel esprisini oluşturan merkezileşme refleksini gösterdiği gibi Osmanlı diplomatının siyaset üretebilme yeteneğini de berrak hale getirmektedir. Hayrettin Pınar, Orta Doğu Teknik Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümünden mezun olduktan sonra Hacettepe Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümünde Yüksek Lisans ve Doktora çalışmasını tamamlamıştır. Halen Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümünde çalışan yazarın, Tanzimat Dönemi Osmanlı diplomasisi üzerine çeşitli dergilerde makaleleri yayınlanmıştır.
 • Açıklama
  • Sultan II. Mahmudun saltanatı sırasında iki defa isyan eden Mehmed Ali Paşanın, Osmanlı varlığına yönelttiği tehdit, Avrupa devletlerinin yardımıyla gündem dışına itilebildi ancak paşanın bıraktığı miras, 19. yüzyıl boyunca Mısırı, Osmanlı Devletinin en hassas bölgelerinden biri haline getirdi. 1863te Hıdiv İsmailin Mısır valiliğine getirilmesi ile birlikte Mehmed Ali Paşanın merkezi otoritenin kontrolü dışına çıkma hevesi, bambaşka bir program ile yeniden hayat buldu. Hıdiv İsmailin, dedesinden kalan anılara samimi bir itaatle hizmet ederek bağımsızlık ya da en azından İstanbulun gözetiminden kurtulmak uğruna attığı her adım, Tanzimat Dönemi boyunca Osmanlı iktidarının esas aktörü konumuna yükselen Babıâli tarafından yakından izlendi ve kontrol edilmeye çalışıldı. Âlî Paşanın deyişiyle, Osmanlı Devletinin yaşamaya devam etmesi için vazgeçilmez öneme sahip olan Mısırın, Hıdiv İsmailin hayalindeki gibi bağımsız bir devlete dönüşmesini engellemek adına her türlü gayret gösterildi. Nitekim Babıâli, Mısırı feda etmemek için Avrupa devletleriyle mücadele etmeyi de göze alarak sahip olduğu bütün diplomatik hünerleri sergilemiş ve Hıdiv İsmailin merkezi otoriteye bağlı, sıradan bir vali olduğunu ispat etme kararlılığından vazgeçmemiştir. Dolayısıyla Babıâlinin, Hıdiv İsmail ile 1860lı yıllar boyunca giriştiği mücadele, Osmanlı ıslahat çağının temel esprisini oluşturan merkezileşme refleksini gösterdiği gibi Osmanlı diplomatının siyaset üretebilme yeteneğini de berrak hale getirmektedir. Hayrettin Pınar, Orta Doğu Teknik Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümünden mezun olduktan sonra Hacettepe Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümünde Yüksek Lisans ve Doktora çalışmasını tamamlamıştır. Halen Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümünde çalışan yazarın, Tanzimat Dönemi Osmanlı diplomasisi üzerine çeşitli dergilerde makaleleri yayınlanmıştır.
   Stok Kodu
   :
   9786051050980
   Ebad
   :
   13.50x20.00
   Sayfa Sayısı
   :
   186
   Basım Yeri
   :
   İstanbul
   Baskı
   :
   1
   Basım Tarihi
   :
   2012-10
   Kapak Türü
   :
   Ciltsiz
   Kağıt Türü
   :
   2. Hamur
   Dili
   :
   Türkçe
 • Yorumlar
  • Yorum yaz
   Bu eser hakkında yorum yazarak Puan Kazanabilir, Puanlarınızı Kitap Alış-Verişlerinizde kullanabilirsiniz. (Üyeler İçin)
Kapat