Sepetim (0) Sepetimi Göster
Başlangıcından Günümüze Arap Milliyetçiliği
Başlangıcından Günümüze Arap Milliyetçiliği
Grafiker Yayınları
10.95

Yirminci yüzyılın en önemli siyasi olaylarından birisi Osmanlı İmparatorluğu'nun Ortadoğu ve Kuzey Afrika vilayetlerinin Birinci Dünya Savaşı'nın galipleri tarafından paylaşılması konusu idi. Birleşik Krallık ve Fransa'nın bölgeyi kendi aralarında paylaşmak üzere kurguladıkları sınırlar bölge halkı için anlamlı değildi ve onlarca yıl devam edecek olan sorunları başlattı. Birinci Dünya Savaşı sırasında ve sonrasında Araplara verilen sözlerin tutulmaması ve işgal rejiminin devam etmesi bölgede milliyetçi liderlerin ve akımların doğmasına neden oldu. Yirminci yüzyılı savaş ve acılarla yaşayan bölge Ocak 2011'de Tunus'ta başlayıp Kuzey Afrika ve Ortadoğu'nun diğer ülkelerine hızla yayılan ve eski rejimleri sarsan halk hareketleriyle yeniden dünya siyasetinin gündemine oturdu. Bu çalışma tarihi süreç içerisinde Arap Milliyetçiliğinin doğuş nedenlerini, evrelerini, ürettiği liderleri ve teorisyenleri ele alarak başarı ve başarısızlıklarını incelemektedir.

 • Açıklama
  • Yirminci yüzyılın en önemli siyasi olaylarından birisi Osmanlı İmparatorluğu'nun Ortadoğu ve Kuzey Afrika vilayetlerinin Birinci Dünya Savaşı'nın galipleri tarafından paylaşılması konusu idi. Birleşik Krallık ve Fransa'nın bölgeyi kendi aralarında paylaşmak üzere kurguladıkları sınırlar bölge halkı için anlamlı değildi ve onlarca yıl devam edecek olan sorunları başlattı. Birinci Dünya Savaşı sırasında ve sonrasında Araplara verilen sözlerin tutulmaması ve işgal rejiminin devam etmesi bölgede milliyetçi liderlerin ve akımların doğmasına neden oldu. Yirminci yüzyılı savaş ve acılarla yaşayan bölge Ocak 2011'de Tunus'ta başlayıp Kuzey Afrika ve Ortadoğu'nun diğer ülkelerine hızla yayılan ve eski rejimleri sarsan halk hareketleriyle yeniden dünya siyasetinin gündemine oturdu. Bu çalışma tarihi süreç içerisinde Arap Milliyetçiliğinin doğuş nedenlerini, evrelerini, ürettiği liderleri ve teorisyenleri ele alarak başarı ve başarısızlıklarını incelemektedir.

   Stok Kodu
   :
   9789756355930
   Ebad
   :
   13.50x21.00
   Sayfa Sayısı
   :
   200
   Baskı
   :
   1
   Basım Tarihi
   :
   2012-04
   Kapak Türü
   :
   Ciltsiz
   Kağıt Türü
   :
   2. Hamur
   Dili
   :
   Türkçe
 • Yazara Ait Diğer Kitaplar
 • Yorumlar
  • Yorum yaz
   Bu eser hakkında yorum yazarak Puan Kazanabilir, Puanlarınızı Kitap Alış-Verişlerinizde kullanabilirsiniz. (Üyeler İçin)
Kapat