Sepetim (0) Sepetimi Göster
Çanakkale Halkevi
Çanakkale Halkevi (1932-1951)
Grafiker Yayınları
14.60

Türkiye Cumhuriyeti'nin modernleşme ideallerini, geniş halk kitlelerine ulaştırmak amacıyla 1932 yılında kurulan halkevleri, 1951 yılına kadar faaliyetlerini sürdürmüşlerdir.

Sosyo-kültürel etkinliklerle ön plana çıkan bu kurumlar, özellikle taşra vilayetlerinde devleti temsil eder biçimde çok yönlü işlevsel içeriğe sahip olmuşlardır.

Çanakkale Halkevi, 19 Şubat 1932 tarihinde açılan ilk 14 halkevi arasındadır ve şehrin kültürel bakımdan kentleşmesine ciddi katkı sağlamıştır. Faaliyette bulunduğu 19 yıl boyunca şehrin aydın kesiminin uğrak yeri olmuş; köylü-aydın ve birey-devlet yakınlaşmasını sağlamak için çaba sarf etmiştir. Şehrin kültürel mirasına modern/milli desenler katmaya gayret etmiştir. Türk siyasal hayatına dair çalışmaları bulunan Dr. Murat Karataş, bu eser ile 1932-1951 yılları arasında faal bulunan Çanakkale Halkevi'nin etkinliklerini ele almaktadır. Böylece, hem unutulmuş bir kurum hatırlatılmakta hem de Çanakkale yerel tarihinin önemli bir kesiti gün yüzüne çıkarılmaktadır.

Kapat