Sepetim (0) Sepetimi Göster
%30
Dergah'ın Sırrı - Aleviliğin Kayıp Hafızası | Erdoğan Çınar | kitapamb

Dergah'ın Sırrı - Aleviliğin Kayıp HafızasıAleviliğin Kayıp Hafızası

18,80 TL
- +
26,85 TL
%30
Sepete Ekle
Kargoya 3 iş gününde teslim edilir
Dergah'ın Sırrı - Aleviliğin Kayıp Hafızası
Dergah'ın Sırrı - Aleviliğin Kayıp Hafızası Aleviliğin Kayıp Hafızası
Kalkedon Yayıncılık
18.80
Hacı Bektaş Veli Dergâhı uzun ömründe, çok badireler yaşamış her defasında, bir canlı refleksi ile dışardan gelen tehditlere karşı kendisini ustalıkla, metanetle, sabırla savunmuş ve zamandan zamana, iklimden iklime geçerek kendisini hiç bilmediğimiz bir geçmişten bu güne taşımayı bilmiş eşine az rastlanır bir mabettir.
Bu ünlü Alevi Dergâhı bir sırlar mektebidir. Bu gizem okulunun müfredatı da sırdır, kendisi de sırdır.
Hacı Bektaş Veli Dergâhı farkında bile olmadığımız uzak geçmişimizin ayakta kalmış tek şahidi, yazılması memnu kılınmış bir tarihin elde kalmış son belgesidir.
Bu çalışma Hacı Bektaş Veli Dergâhının bilinmeyen tarihi ve bu dergâhın son büyük mürşiti Hacı Bektaş Veli eliyle ikmal edilmiş bir köklü misyon üzerinedir.
Bu çalışma kendi alanında bir ilktir. Konu bütünlüğü sağlamak kaygısı ile önceki çalışmalarımızdan zorunlu olarak alıntı yaptığımız kısa bir kaç tekrar dışında burada söylenenleri daha önce okuyan, yazan ya da duyan olmadı.
Hiçbir şeyin farkında olmadığımız bir yerdeyiz. Bulanık bir masaldan çıkmış gibiyiz. Hangi kayadan koptuk, hangi daldan düştük bilemiyoruz. Geçmişimize gavur muamelesi yapmaktan neredeyse gurur duyuyoruz. O büyük mazi yedi kat yabancı bize. Zihnimize itiş kakış yerleştirilen devlet malı yalanlarla sıkı sıkıya ahbap olmuşuz. Onlarsız bir günümüz bile geçmiyor.
Bu çalışma bir nevi devlet malına zarar verme girişimidir.
Erdoğan Çınar
Kapat