Sepetim (0) Sepetimi Göster
%27
Beşir Fuad Fethi Tevetoğlu - Hayatı, Sanatı ve Şairliği | kitapambari.

Fethi Tevetoğlu - Hayatı, Sanatı ve Şairliği

Kargoya 3 iş gününde teslim edilir
Fethi Tevetoğlu - Hayatı, Sanatı ve Şairliği
Fethi Tevetoğlu - Hayatı, Sanatı ve Şairliği
Grafiker Yayınları
10.95
Milliyetçi düşüncenin önemli simalarından biri olan Fethi Tevetoğlu'nun siyasi hayatı üzerine incelemeler yapılmış olsa da, edebî hayatı üzerine hiçbir çalışma vücuda getirilmemiştir. Elinizdeki eser, birçok edebî ve siyasi çalışmasıyla tanınan Fethi Tevetoğlu'nun bilinmeyen bir yönü olan şairliğini okuyuculara tanıtmak maksadıyla kaleme alınmıştır. Sanatçının edebî hayatı ve eserleri hakkında bilgiler veren eser, şiirleriyle hayatı arasında yakın bir bağ bulunan Fethi Tevetoğlu'nun, siyasi alanda sürdürdüğü Türkçü-Turancı düşünceyi edebî alanda da sürdürmeyi başardığını vurgular. Şiirlerinde Türk tarihinin derinliklerine iner ve Hüseyin Nihal Atsız'ın "köylücülük" düşüncesine atıflarda bulunur. Genel olarak tema, dil ve üslup, ahenk gibi konular hakkında bilgi veren eserde, dolaylı olarak metinlerin beslendikleri kaynaklara da değinilir. Dört adet şiir kitabı yayınlamasına rağmen, şiirlerinin birçoğunu bu eserlere dâhil etmediğinden, uzun uğraşlar sonucu çeşitli dergilerden derlenen şiirler de kitabın arkasına konulmuştur. Tevetoğlu'nun biyografik eserleri yazmaktaki amacı, gençlere örnek ve kaynak vermektir. Elinizdeki kitabın yazarı da aynı düşünceyle Fethi Tevetoğlu'nun şiirlerini tahlil etmeye çalışmıştır. "Ağlamak yaraşmaz sana Gül artık, bak ben artık yoldayım. Savla, yeşile bürünsün Tanrı Dağımla, Altayım. Söyle durgun Orhunuma Yine dünkü gibi coşsun. Turan Türkün toprağıdır Diyip ufuklara koşsun... Paslı duran kılıcımı Biledim de geliyorum; Sevin ey sevgilim "Yarın Turan benimdir!" diyorum."
 • Açıklama
  • Milliyetçi düşüncenin önemli simalarından biri olan Fethi Tevetoğlu'nun siyasi hayatı üzerine incelemeler yapılmış olsa da, edebî hayatı üzerine hiçbir çalışma vücuda getirilmemiştir. Elinizdeki eser, birçok edebî ve siyasi çalışmasıyla tanınan Fethi Tevetoğlu'nun bilinmeyen bir yönü olan şairliğini okuyuculara tanıtmak maksadıyla kaleme alınmıştır. Sanatçının edebî hayatı ve eserleri hakkında bilgiler veren eser, şiirleriyle hayatı arasında yakın bir bağ bulunan Fethi Tevetoğlu'nun, siyasi alanda sürdürdüğü Türkçü-Turancı düşünceyi edebî alanda da sürdürmeyi başardığını vurgular. Şiirlerinde Türk tarihinin derinliklerine iner ve Hüseyin Nihal Atsız'ın "köylücülük" düşüncesine atıflarda bulunur. Genel olarak tema, dil ve üslup, ahenk gibi konular hakkında bilgi veren eserde, dolaylı olarak metinlerin beslendikleri kaynaklara da değinilir. Dört adet şiir kitabı yayınlamasına rağmen, şiirlerinin birçoğunu bu eserlere dâhil etmediğinden, uzun uğraşlar sonucu çeşitli dergilerden derlenen şiirler de kitabın arkasına konulmuştur. Tevetoğlu'nun biyografik eserleri yazmaktaki amacı, gençlere örnek ve kaynak vermektir. Elinizdeki kitabın yazarı da aynı düşünceyle Fethi Tevetoğlu'nun şiirlerini tahlil etmeye çalışmıştır. "Ağlamak yaraşmaz sana Gül artık, bak ben artık yoldayım. Savla, yeşile bürünsün Tanrı Dağımla, Altayım. Söyle durgun Orhunuma Yine dünkü gibi coşsun. Turan Türkün toprağıdır Diyip ufuklara koşsun... Paslı duran kılıcımı Biledim de geliyorum; Sevin ey sevgilim "Yarın Turan benimdir!" diyorum."
   Stok Kodu
   :
   9786054692170
   Ebad
   :
   13.50x21.00
   Sayfa Sayısı
   :
   199
   Basım Yeri
   :
   Ankara
   Baskı
   :
   1
   Basım Tarihi
   :
   2012-09
   Kapak Türü
   :
   Ciltsiz
   Kağıt Türü
   :
   2. Hamur
   Dili
   :
   Türkçe
 • Yazara Ait Diğer Kitaplar
 • Yorumlar
  • Yorum yaz
   Bu eser hakkında yorum yazarak Puan Kazanabilir, Puanlarınızı Kitap Alış-Verişlerinizde kullanabilirsiniz. (Üyeler İçin)
Kapat