Sepetim (0) Sepetimi Göster
%25
Foklar Söyledi Ben Yazdım | Süreyya Berfe | kitapambari.com

Foklar Söyledi Ben Yazdım

Kargoya 1 iş gününde teslim edilir
Foklar Söyledi Ben Yazdım
Foklar Söyledi Ben Yazdım
Yapı Kredi Yayınları
7.50
... Bu çalışmaları Foça'daki foklarla beraber yaptık. Belki insanların dikkatini şiir aracılığıyla çekeriz. Kimbilir? Belki." Ege'de ve Akdeniz'de nesli tükenmekte olan Akdeniz foklarının insanlığa haykırışıdır bu kitap. Foklar Söyledi Ben Yazdım'da, Akdeniz foklarının Süreyya Berfe'nin kaleminden "bizim gibi" olduklarını ifade etmelerine ve varolma isteklerine şahit olacaksınız. (Arka Kapak'tan) Dünyanın en sevimli hayvanlarından biridir Akdeniz foku. Bu ilginç kitap, Ege ve Akdenizde nesli tükenmekte olan Akdeniz foklarının insanlığa haykırışı. Foklar Söyledi Ben Yazdımda Akdeniz foklarının Süreyya Berfenin kaleminden varolma isteklerine tanık olacaksınız. Tadımlık Balık yoksa, ağlara bakarız yine yoksa, aç kalırız. Uzun uzun uzaklara bakarız. * * * Bütün yönleri denedim: Balık yok. Akıntıya bıraktım kendimi. * * * Denizler siz değil biz yaşadıkça temiz kalır. * * * Yüzemediğim balık yutamadığım günler insan gördüğüm günlerdir. * * * Size kızamıyoruz. Öfkemizi denizkızları aldı. * * * Oh! Bize haram ettiniz böyle bir şeyi. * * * Deniz kırlangıcının sesi kulağımızda küpe. * * * Kış geliyor parçalıyor bulutlar Ayışığını ve mağaramızı. * * * Bebeğimiz ölüyor: Yaz ortasında kış. * * * Yüzemiyorum midem balık değil deniz dolu. * * * Mağaramıza gelirken benim gibi bir ihtiyarla karşılaştım. Sevinçten uçacaktım. * * * Dalgaların sesi deliyor bomboş midemi. * * * Kabus görerek uyandım. Kaybolan yavrumuzun yerine yatmışım. * * * Nehirdeki sisle denizdeki sis farklı. Denizinki daha tuzlu. * * * Martıların sesleriyle mağaramız arasında ne var? * * * Sizin çocuklarınız denizde taş sektirir. Bizimkiler gözyaşlarını. * * * Denizin bizim duyduğumuz sesinde yaz hüznü. * * * Kimdir bizim karaparçalarındaki karşılığımız? Şu son yıllarda hergün düşünüyorum bulamıyorum. Kar yağarken bütün dişi foklar çekici. * * * Geçen gün mezarlığınızı gördüm. Ölüleriniz neden yanyana? * * * Haklısınız. Sizin toprağınız bizim toprağımızdan daha zengin. * * * Şöyle bir bakayım dedim balık ağlarına. Üstüm başım kan içinde kaldı.
 • Açıklama
  • ... Bu çalışmaları Foça'daki foklarla beraber yaptık. Belki insanların dikkatini şiir aracılığıyla çekeriz. Kimbilir? Belki." Ege'de ve Akdeniz'de nesli tükenmekte olan Akdeniz foklarının insanlığa haykırışıdır bu kitap. Foklar Söyledi Ben Yazdım'da, Akdeniz foklarının Süreyya Berfe'nin kaleminden "bizim gibi" olduklarını ifade etmelerine ve varolma isteklerine şahit olacaksınız. (Arka Kapak'tan) Dünyanın en sevimli hayvanlarından biridir Akdeniz foku. Bu ilginç kitap, Ege ve Akdenizde nesli tükenmekte olan Akdeniz foklarının insanlığa haykırışı. Foklar Söyledi Ben Yazdımda Akdeniz foklarının Süreyya Berfenin kaleminden varolma isteklerine tanık olacaksınız. Tadımlık Balık yoksa, ağlara bakarız yine yoksa, aç kalırız. Uzun uzun uzaklara bakarız. * * * Bütün yönleri denedim: Balık yok. Akıntıya bıraktım kendimi. * * * Denizler siz değil biz yaşadıkça temiz kalır. * * * Yüzemediğim balık yutamadığım günler insan gördüğüm günlerdir. * * * Size kızamıyoruz. Öfkemizi denizkızları aldı. * * * Oh! Bize haram ettiniz böyle bir şeyi. * * * Deniz kırlangıcının sesi kulağımızda küpe. * * * Kış geliyor parçalıyor bulutlar Ayışığını ve mağaramızı. * * * Bebeğimiz ölüyor: Yaz ortasında kış. * * * Yüzemiyorum midem balık değil deniz dolu. * * * Mağaramıza gelirken benim gibi bir ihtiyarla karşılaştım. Sevinçten uçacaktım. * * * Dalgaların sesi deliyor bomboş midemi. * * * Kabus görerek uyandım. Kaybolan yavrumuzun yerine yatmışım. * * * Nehirdeki sisle denizdeki sis farklı. Denizinki daha tuzlu. * * * Martıların sesleriyle mağaramız arasında ne var? * * * Sizin çocuklarınız denizde taş sektirir. Bizimkiler gözyaşlarını. * * * Denizin bizim duyduğumuz sesinde yaz hüznü. * * * Kimdir bizim karaparçalarındaki karşılığımız? Şu son yıllarda hergün düşünüyorum bulamıyorum. Kar yağarken bütün dişi foklar çekici. * * * Geçen gün mezarlığınızı gördüm. Ölüleriniz neden yanyana? * * * Haklısınız. Sizin toprağınız bizim toprağımızdan daha zengin. * * * Şöyle bir bakayım dedim balık ağlarına. Üstüm başım kan içinde kaldı.
   Stok Kodu
   :
   9789750809095
   Ebad
   :
   13.50x20.00
   Sayfa Sayısı
   :
   82
   Basım Yeri
   :
   İstanbul
   Baskı
   :
   1
   Basım Tarihi
   :
   2005
   Kapak Türü
   :
   Ciltsiz
   Kağıt Türü
   :
   1. Hamur
   Dili
   :
   Türkçe
 • Yazara Ait Diğer Kitaplar
 • Yorumlar
  • Yorum yaz
   Bu eser hakkında yorum yazarak Puan Kazanabilir, Puanlarınızı Kitap Alış-Verişlerinizde kullanabilirsiniz. (Üyeler İçin)
Kapat