Sepetim (0) Sepetimi Göster
%25
İlklerin Padişahı Sultan Abdülmecit | Emile Tarin | kitapambari.com

İlklerin Padişahı Sultan Abdülmecit

Çeviren: Kemal Ergezen
8,33 TL
- +
11,11 TL
%25
Sepete Ekle
Kargoya 2 iş gününde teslim edilir
İlklerin Padişahı Sultan Abdülmecit
İlklerin Padişahı Sultan Abdülmecit
Parşömen Yayınları
8.33
-Arazi Kanunnamesi çıkartılmıştır. -Merkezi yönetimi güçlendirmek için valilerin yetkileri azaltılmıştır. -Genel Meclisi kurularak, halkın yerel yönetimlere katılması sağlanmıştır -Posta Nezareti kurulmuştur. -Meclis-i Maarif-i Umumiye kurulmuştur. (Eğitim - öğretim Bakanlığı) -Jandarma Teşkilatı kurulmuştur. (Umur-u Zaptiye) -İlk telgraf hatları kurulmuştur. (İstanbul - Edirne) -İltizam Sistemi kaldırılarak gelire göre vergi alınmaya başlanmıştır. Vergilerin toplanması vergi memurlarına bırakılmıştır, ilk Osmanlı Bankası olan Bank-ı Dersaadet kurulmuştur. Yabancı devlet destekli (İngiltere) ilk Osmanlı bankası Bank-ı Şahane-i Osmaniye kurulmuştur. -İlk kâğıt para Kaime-i Nakdiye basılmıştır. -Yabancı paraların ülkede kullanılması yasaklanmıştır, ilk demiryolu hatları yapılmıştır. (İzmir-Aydın, istanbul - İzmit) -İlk deniz yolu işletmesi (Şirket-i Hayriye) kurulmuştur. -Erkek öğretmen okulu olan Dar'ül Muallim açılmıştır, ilk Osmanlı üniversitesi Dar'ül Fünun açılmıştır. -Kaymakam ve okul müdürü gibi yönetici yetiştirmek için Mülkiye Mektebi açılmıştır. -Kız rüştiyeleri açılmıştır. -Tercüman-ı Ahval, Tasvir-i Efkâr, Ceride-i Havadis gibi ilk özel gazeteler çıkarılmaya başlanmıştır. -Dolmabahçe Sarayı, Beykoz, Küçüksu, Ihlamur, Yıldız Kasrı gibi birçok köşk yapılmıştır.
 • Açıklama
  • -Arazi Kanunnamesi çıkartılmıştır. -Merkezi yönetimi güçlendirmek için valilerin yetkileri azaltılmıştır. -Genel Meclisi kurularak, halkın yerel yönetimlere katılması sağlanmıştır -Posta Nezareti kurulmuştur. -Meclis-i Maarif-i Umumiye kurulmuştur. (Eğitim - öğretim Bakanlığı) -Jandarma Teşkilatı kurulmuştur. (Umur-u Zaptiye) -İlk telgraf hatları kurulmuştur. (İstanbul - Edirne) -İltizam Sistemi kaldırılarak gelire göre vergi alınmaya başlanmıştır. Vergilerin toplanması vergi memurlarına bırakılmıştır, ilk Osmanlı Bankası olan Bank-ı Dersaadet kurulmuştur. Yabancı devlet destekli (İngiltere) ilk Osmanlı bankası Bank-ı Şahane-i Osmaniye kurulmuştur. -İlk kâğıt para Kaime-i Nakdiye basılmıştır. -Yabancı paraların ülkede kullanılması yasaklanmıştır, ilk demiryolu hatları yapılmıştır. (İzmir-Aydın, istanbul - İzmit) -İlk deniz yolu işletmesi (Şirket-i Hayriye) kurulmuştur. -Erkek öğretmen okulu olan Dar'ül Muallim açılmıştır, ilk Osmanlı üniversitesi Dar'ül Fünun açılmıştır. -Kaymakam ve okul müdürü gibi yönetici yetiştirmek için Mülkiye Mektebi açılmıştır. -Kız rüştiyeleri açılmıştır. -Tercüman-ı Ahval, Tasvir-i Efkâr, Ceride-i Havadis gibi ilk özel gazeteler çıkarılmaya başlanmıştır. -Dolmabahçe Sarayı, Beykoz, Küçüksu, Ihlamur, Yıldız Kasrı gibi birçok köşk yapılmıştır.
   Stok Kodu
   :
   9786055391201
   Ebad
   :
   11.00x16.50
   Sayfa Sayısı
   :
   128
   Basım Yeri
   :
   İstanbul
   Baskı
   :
   1
   Basım Tarihi
   :
   2011
   Çeviren
   :
   Kemal Ergezen
   Kapak Türü
   :
   Ciltsiz
   Kağıt Türü
   :
   2. Hamur
   Dili
   :
   Türkçe
 • Yorumlar
  • Yorum yaz
   Bu eser hakkında yorum yazarak Puan Kazanabilir, Puanlarınızı Kitap Alış-Verişlerinizde kullanabilirsiniz. (Üyeler İçin)
Kapat