Sepetim (0) Sepetimi Göster
%30
İslam Hukukunun Doğuşu ve Gelişimi | Ahmed Hassan | kitapambari.com

İslam Hukukunun Doğuşu ve Gelişimi

Çeviren: Ali Hakan Çavuşoğlu, Hüseyin Esen
Kargoya 1 iş gününde teslim edilir
İslam Hukukunun Doğuşu ve Gelişimi
İslam Hukukunun Doğuşu ve Gelişimi
İz Yayıncılık
10.50

Ahmed Hasan´ın, Karaçi Üniversitesi´nde doktora tezi olarak hazırladığı ve daha sonra aynı üniversiteye bağlı Islamic Ressearh Institute tarafından yayınlanan bu kıymetli eseri, Fıkıh Usulü İlmi´nin, diğer bir ifadeyle İslam Hukuk İlmi ve İslam Hukuk Teorisi´nin ortaya çıktığı ilk dönem esas alınarak yapılmış bir çalışmadır. Dolayısıyla İslam Hukuk İlmi´nin teorik gelişimini tarihi bir bakış açısıyla ve ilk elden kaynaklara dayanarak incelemektedir. Schacht, Coulson gibi bu sahada belli bir şöhreti bulunan batılı oryantalistlerin konuyla ilgili tespit ve kanaatlerini de kritik eden bu çalışma, İslam Hukuk İlmi´ni özgünlüğü, İslam hukuk ekollerinin tasnifi, sünnet/hadis, kıyas ve icma kavramlarına bağlı olarak bu ekollerin kaynak teorisindeki farklı yaklaşımları ve nihayet Şafii ile başlayan değişim süreci gibi konularda oldukça önemli ve ufuk açıcı değerlendirmelerde bulunmaktadır. (Arka Kapak)

 • Açıklama
  • Ahmed Hasan´ın, Karaçi Üniversitesi´nde doktora tezi olarak hazırladığı ve daha sonra aynı üniversiteye bağlı Islamic Ressearh Institute tarafından yayınlanan bu kıymetli eseri, Fıkıh Usulü İlmi´nin, diğer bir ifadeyle İslam Hukuk İlmi ve İslam Hukuk Teorisi´nin ortaya çıktığı ilk dönem esas alınarak yapılmış bir çalışmadır. Dolayısıyla İslam Hukuk İlmi´nin teorik gelişimini tarihi bir bakış açısıyla ve ilk elden kaynaklara dayanarak incelemektedir. Schacht, Coulson gibi bu sahada belli bir şöhreti bulunan batılı oryantalistlerin konuyla ilgili tespit ve kanaatlerini de kritik eden bu çalışma, İslam Hukuk İlmi´ni özgünlüğü, İslam hukuk ekollerinin tasnifi, sünnet/hadis, kıyas ve icma kavramlarına bağlı olarak bu ekollerin kaynak teorisindeki farklı yaklaşımları ve nihayet Şafii ile başlayan değişim süreci gibi konularda oldukça önemli ve ufuk açıcı değerlendirmelerde bulunmaktadır. (Arka Kapak)

   Stok Kodu
   :
   9789753553452
   Ebad
   :
   13.50x20.00
   Sayfa Sayısı
   :
   248
   Basım Yeri
   :
   İstanbul
   Baskı
   :
   1
   Basım Tarihi
   :
   1999
   Çeviren
   :
   Ali Hakan Çavuşoğlu, Hüseyin Esen
   Kapak Türü
   :
   Ciltsiz
   Kağıt Türü
   :
   2. Hamur
   Dili
   :
   Türkçe
 • Yorumlar
  • Yorum yaz
   Bu eser hakkında yorum yazarak Puan Kazanabilir, Puanlarınızı Kitap Alış-Verişlerinizde kullanabilirsiniz. (Üyeler İçin)
Kapat