Sepetim (0) Sepetimi Göster
%30
İslam'da Giyim ve Tesettür İsmail Yıldız | kitapambari.com

İslam'da Giyim ve Tesettür

Kargoya 2 iş gününde teslim edilir
İslam'da Giyim ve Tesettür
İslam'da Giyim ve Tesettür
Çıra Yayınları
8.40
Dinimizin belirlediği tesettütün hükmünü,şeklini,fayda ve hikmetlerini bilmemiz önem arz etmektedir. Zaman içerisinde örtünmenin hükmü ile ilgili görüşlerin de dile getirildiği göz önünde bulundurulursa, Müslümanlar olarak her konuda olduğu gibi örtünme konusunda da esas oan bir Müslümanın mensup olduğu dinin belirlediği ölçüleri esas almasıdır. Batılalaşma adına kılık-kıyafet ve giyim tarzında ve asrın teknolojisine ulaşmanın yolu, ahlaki değerlerimizden ve kılık kıyafetlerimizden vazgeçmek değildir.
İnsanın yaratılışı ile var olan duygulardan bir tanesi de insanın ayıp ve çirkin karşıladığı şeyleri yapmaktan uzak tutan "utanma" duygusudur. İnsanlar, Hz. Adem'den itibaren söz konusu utanma duygusunun gerektirdiği örtünmeyi bir şekilde uygulamaya devam etmişlerdir. Ancak burada cevaplanmasına ihtiyaç duyulan önemli bir soru akla geliyor: Örtünmenin utanma duygusunu tatmin edecek en uygun şekli nedir? Aykırı giyim tarzlarının sebep olduğu olumsuzluklar nasıl giderilecektir?
İşte islam, yaratılışta bünyemize yerleştirilen duyguları dikkate alır ve hükümlerini bu duygularla uygunluk arz edecek şekilde belirler. Elbette ki; utanma duygusuna en uygun bir örtünmeyi de insanı ve duygularını var eden Yüce Yaratıcı belirleyecektir.
Kapat