Sepetim (0) Sepetimi Göster
%30
Kültür ve Sanatın Politik Ekonomisi | Sacit Hadi Akdede | kitapambari.

Kültür ve Sanatın Politik EkonomisiDevlet Tiyatroları Örneği

Kargoya 3 iş gününde teslim edilir
Kültür ve Sanatın Politik Ekonomisi
Kültür ve Sanatın Politik Ekonomisi Devlet Tiyatroları Örneği
Efil Yayınevi
10.50
Türkiyede kültürel ve sanatsal olayların ve kurumların ekonomik analizini yapan çalışmalara çok rastlanmamaktadır. Uygarlıkların doğum ya da uğrak yeri olduğu sık sık vurgulanan ülkemizde değişik kültür varlıkları ve sanat eserlerinin ekonomik ve politik açıdan bilimsel bir biçimde çok sayıda makale ve kitaba temel oluşturacak bir şekilde araştırılmamış olması bir eksikliktir. Bu çalışma Türkiyede kültürel ekonomi alanına bir katkı yapmak amacıyla kaleme alınan temel bir kaynak kitap niteliğindedir. Bu kitap, hakkında oldukça sert tartışmaların olduğu devlet kurumlarından biri olan, Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğünün, ekonomik ve politik yapısını ortaya koymak amacıyla yazılmıştır. Ekonomik yapıdan, kaynak kullanımında etkinlik, devlet tiyatrolarına olan talebin belirlenmesi, devlet tiyatrolarının desteklenme oranlarının çıkarılması ve diğer ülkelerle karşılaştırılması, sanatçı çalıştırma politikaları gibi birkaç alanını saydığımız konular, politik yapıdan ise ekonomik yapının hangi politik organ tarafından nasıl oluşturulduğu konusu anlaşılmalıdır. Bu ekonomik ve politik yapının bilimsel yöntemlerle araştırılması, popüler basında Devlet Tiyatroları (DT) hakkında çıkan olumlu ve olumsuz makale ve yorumların çokluğu karşısında, aslında geç kalınmış bir çalışmadır.
 • Açıklama
  • Türkiyede kültürel ve sanatsal olayların ve kurumların ekonomik analizini yapan çalışmalara çok rastlanmamaktadır. Uygarlıkların doğum ya da uğrak yeri olduğu sık sık vurgulanan ülkemizde değişik kültür varlıkları ve sanat eserlerinin ekonomik ve politik açıdan bilimsel bir biçimde çok sayıda makale ve kitaba temel oluşturacak bir şekilde araştırılmamış olması bir eksikliktir. Bu çalışma Türkiyede kültürel ekonomi alanına bir katkı yapmak amacıyla kaleme alınan temel bir kaynak kitap niteliğindedir. Bu kitap, hakkında oldukça sert tartışmaların olduğu devlet kurumlarından biri olan, Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğünün, ekonomik ve politik yapısını ortaya koymak amacıyla yazılmıştır. Ekonomik yapıdan, kaynak kullanımında etkinlik, devlet tiyatrolarına olan talebin belirlenmesi, devlet tiyatrolarının desteklenme oranlarının çıkarılması ve diğer ülkelerle karşılaştırılması, sanatçı çalıştırma politikaları gibi birkaç alanını saydığımız konular, politik yapıdan ise ekonomik yapının hangi politik organ tarafından nasıl oluşturulduğu konusu anlaşılmalıdır. Bu ekonomik ve politik yapının bilimsel yöntemlerle araştırılması, popüler basında Devlet Tiyatroları (DT) hakkında çıkan olumlu ve olumsuz makale ve yorumların çokluğu karşısında, aslında geç kalınmış bir çalışmadır.
   Stok Kodu
   :
   9786054334766
   Ebad
   :
   13.50x19.50
   Sayfa Sayısı
   :
   180
   Basım Yeri
   :
   İstanbul
   Baskı
   :
   1
   Basım Tarihi
   :
   2011-05
   Kapak Türü
   :
   Ciltsiz
   Kağıt Türü
   :
   2. Hamur
   Dili
   :
   Türkçe
 • Yazara Ait Diğer Kitaplar
 • Yorumlar
  • Yorum yaz
   Bu eser hakkında yorum yazarak Puan Kazanabilir, Puanlarınızı Kitap Alış-Verişlerinizde kullanabilirsiniz. (Üyeler İçin)
Kapat