Sepetim (0) Sepetimi Göster
Mihne Sürecinde Mutezile
Mihne Sürecinde Mutezile
İz Yayıncılık
18.20

"Mihne" İslam tarihinin en talihsiz ve tartışmalı dönemlerinden biri. Sorgulama anlamına gelen terim. Mutelize fırkasının resmi mezhep olduğu erken Abbasiler döneminde hadis ehli bilginlerinin itikadi kabulleri nedeniyle takibat, yargılama ve zulme tabi tutulduğu bir sürecin de adı. Bu açıdan Mu'telize'yi ve Mihne olaylarını anlamak; özgürlük adına hareket ederek insan haklarına saldırmanın, özgürlük fikrine vurulabilecek en kötü darbe olduğunu; siyasilerin egemenlik aracı haline gelmiş görüş ve düşüncelerin ise kendi sağlıklı gelişme imkanını kaybedeceğini anlamak demek. Btün bu çelişkili ve bednam konumuna rağmen Mu'tezile, İslam düşünce tarihine damgasını vurmuş önemli itikadi fıkralardan birisidir. Nitekim Mu'tezile'ye özgü fikirlerden, bu fırkaya karşı çıkanlar tarafından bile yararlanıldığını, esası bu mezhepçe konmuş düşüncelerin zaman zaman farklı mezheplerin içinde filizlendiğini tespit etmek mümkündür. Mu'tezile, yıldızı söndükten sonra bile, bazı kimselein, Mu'tezili görüşler üzerinden kendilerini ifade etmek, kendilerini kanıtlamak istedikleri bir mezheptir. Ne var ki, İslam mezhepleri arasında en az bilineni de yine odur. Elinizdeki kitap, çok tartışmalı bir tarihsel sürecin dinamikleri içinden bakarak bu az blinen kelam mezhebini bilimsel yöntemlerle inceliyor.

 • Açıklama
  • "Mihne" İslam tarihinin en talihsiz ve tartışmalı dönemlerinden biri. Sorgulama anlamına gelen terim. Mutelize fırkasının resmi mezhep olduğu erken Abbasiler döneminde hadis ehli bilginlerinin itikadi kabulleri nedeniyle takibat, yargılama ve zulme tabi tutulduğu bir sürecin de adı. Bu açıdan Mu'telize'yi ve Mihne olaylarını anlamak; özgürlük adına hareket ederek insan haklarına saldırmanın, özgürlük fikrine vurulabilecek en kötü darbe olduğunu; siyasilerin egemenlik aracı haline gelmiş görüş ve düşüncelerin ise kendi sağlıklı gelişme imkanını kaybedeceğini anlamak demek. Btün bu çelişkili ve bednam konumuna rağmen Mu'tezile, İslam düşünce tarihine damgasını vurmuş önemli itikadi fıkralardan birisidir. Nitekim Mu'tezile'ye özgü fikirlerden, bu fırkaya karşı çıkanlar tarafından bile yararlanıldığını, esası bu mezhepçe konmuş düşüncelerin zaman zaman farklı mezheplerin içinde filizlendiğini tespit etmek mümkündür. Mu'tezile, yıldızı söndükten sonra bile, bazı kimselein, Mu'tezili görüşler üzerinden kendilerini ifade etmek, kendilerini kanıtlamak istedikleri bir mezheptir. Ne var ki, İslam mezhepleri arasında en az bilineni de yine odur. Elinizdeki kitap, çok tartışmalı bir tarihsel sürecin dinamikleri içinden bakarak bu az blinen kelam mezhebini bilimsel yöntemlerle inceliyor.

   Stok Kodu
   :
   9789753556163
   Ebad
   :
   13.50x21.00
   Sayfa Sayısı
   :
   303
   Basım Yeri
   :
   İstanbul
   Baskı
   :
   1
   Basım Tarihi
   :
   2006
   Kapak Türü
   :
   Ciltsiz
   Kağıt Türü
   :
   2. Hamur
   Dili
   :
   Türkçe
 • Yorumlar
  • Yorum yaz
   Bu eser hakkında yorum yazarak Puan Kazanabilir, Puanlarınızı Kitap Alış-Verişlerinizde kullanabilirsiniz. (Üyeler İçin)
Kapat