Sepetim (0) Sepetimi Göster
%30
Neden Savaşıyoruz | Jeremy Black | kitapambari.com

Neden Savaşıyoruz

Çeviren: Yasemen Birhekimoğlu
Kargoya 3 iş gününde teslim edilir
Neden Savaşıyoruz
Neden Savaşıyoruz
Güncel Yayıncılık
10.37
Savaş gerçeğini antropolojik, psikolojik ve sosyolojik nedenlerle açıklamak mümkün! Ancak insanoğlunun, hatta tüm canlıların şiddet eğilimlerinin bir sonucu olarak değerlendirmek de mümkün. Peki, savaşın görünür nedenlerinin dışındaki etkenleri neye göre belirlemeliyiz? Örneğin Birinci Dünya Savaşı'nın nedenini salt milliyetçi bir Sırp'ın Avusturya-Macaristan veliahtını öldürmesine ya da İkinci Dünya Savaşı'nın nedenini Hitler'in saldırganlık eğilimlerine indirgemek ne derece doğru?

Bu kitap, savaşların ardındaki sosyal ve ekonomik nedenlerin yanısıra insanoğlundaki şiddet eğilimlerini ve kültürel faktörleri dikkate alarak "Neden Savaşıyoruz" sorusuna yanıt arıyor.

Exeter Üniveristesi Tarih Kürsüsü'nden Prof. Jeremy Black'in 17. yüzyılın ortalarından itibaren kronolojik bir sırayla incelediği savaşlara 'anatomik bir inceleme' de denilebilir. Batı'da ve Doğu'da imparatorlukların yükseldiği bu dönemde pek çok coğrafyada yaşanan savaşlar tek tek mercek altına alınarak bugünkü savaşlara zemin hazırlayan etkenler ortaya çıkarılıyor.

Tarih sahnesine büyük savaşçı olarak adını yazdıran Büyük İskender ve Cengiz Han'dan, Viyana kapılarına dayanan Osmanlı'ya kadar pek çok imparatorluk ve kültürün savaştan ne anladığına, nasıl savaştığına ve savaşların gerçekten neden çıktığına dair derinlikli bir çalışmayla karşı karşıyayız.

Eğer kendisiyle barışık ve sağlıklı bir toplum yaratmanın ön koşulu olarak tarih bilincini görüyorsak, Black'in 'savaşların' neden-sonuç ilişkilerini objektif bir yaklaşımla değerlendirdiği bu çalışması, tarihçilerin de ilgisini çekecektir.
Kapat