Sepetim (0) Sepetimi Göster
%25
Rical Bilgisinin Tespiti Mustafa Tatlı | kitapambari.com

Rical Bilgisinin Tespiti

14,58 TL
- +
19,44 TL
%25
Sepete Ekle
Kargoya 2 iş gününde teslim edilir
Rical Bilgisinin Tespiti
Rical Bilgisinin Tespiti
Beka Yayınları
14.58
Sorular manasına gelen "suâlât" kavramı, talebelerin hocalara kendi meclislerinde râvilerin çeşitli yönleriyle ilgili sordukları soruların zamanla derlenmesiyle meydana gelen eserler için kullanılmaktadır. Bu eserler, ilk defa 2./ asırda meydana çıkmış, türün son örnekleri ise hicrî 4. asrın sonları ve 5. asrın ilk çeyreğinde kaleme alınmıştır. Talebeler tarafından derlenen ancak içerdikleri bilgilerin geneli hocalara ait olduğu için hocalara nispet edilen suâlât türü eserler sayesinde, birçok ricâl münekkidinin görüşlerini günümüze ulaşmıştır. Özellikle ricâl tenkidinde kendisine başvurulan Yahyâ b. Maîn (ö. 848) ve Ahmed b. Hanbel (ö. 241 ) gibi münekkidlerin görüşlerinin hemen hepsinin suâlât eserleriyle kaydedilmesi bu hususu teyit etmektedir. Erken dönem münekkidlerinin görüşlerinin kaydedilmesi yanında suâlât türü eserler, sonraki münekkidlerin eserlerinde kaynak olarak kullanılmıştır.
 • Açıklama
  • Sorular manasına gelen "suâlât" kavramı, talebelerin hocalara kendi meclislerinde râvilerin çeşitli yönleriyle ilgili sordukları soruların zamanla derlenmesiyle meydana gelen eserler için kullanılmaktadır. Bu eserler, ilk defa 2./ asırda meydana çıkmış, türün son örnekleri ise hicrî 4. asrın sonları ve 5. asrın ilk çeyreğinde kaleme alınmıştır. Talebeler tarafından derlenen ancak içerdikleri bilgilerin geneli hocalara ait olduğu için hocalara nispet edilen suâlât türü eserler sayesinde, birçok ricâl münekkidinin görüşlerini günümüze ulaşmıştır. Özellikle ricâl tenkidinde kendisine başvurulan Yahyâ b. Maîn (ö. 848) ve Ahmed b. Hanbel (ö. 241 ) gibi münekkidlerin görüşlerinin hemen hepsinin suâlât eserleriyle kaydedilmesi bu hususu teyit etmektedir. Erken dönem münekkidlerinin görüşlerinin kaydedilmesi yanında suâlât türü eserler, sonraki münekkidlerin eserlerinde kaynak olarak kullanılmıştır.
   Stok Kodu
   :
   9786059603188
   Ebad
   :
   1.00x1.00
   Sayfa Sayısı
   :
   1
   Baskı
   :
   1
   Basım Tarihi
   :
   2016-12
   Kapak Türü
   :
   Ciltsiz
   Kağıt Türü
   :
   2. Hamur
   Dili
   :
   Türkçe
 • Yorumlar
  • Yorum yaz
   Bu eser hakkında yorum yazarak Puan Kazanabilir, Puanlarınızı Kitap Alış-Verişlerinizde kullanabilirsiniz. (Üyeler İçin)
Kapat