Sepetim (0) Sepetimi Göster
Soğuk Savaşın İlk Çatışması İran Azerbaycanı
Soğuk Savaşın İlk Çatışması İran Azerbaycanı
Bağlam Yayınları
38.50

Tarih ve Siyaset bilimlerinde Soğuk Savaş'ın birincil gerekçesi olarak iki süper güç SSCB ile ABD arasında yaşanan “Avrupa Bunalımı” gösterilmektedir. Oysa bu bunalımın köklerinin Ortadoğu'da aranması gerektiğine dikkatleri çeken Azerbaycanlı tarihçi Cemil Hasanlı, uzun yıllar Sovyet arşivlerinin tozlu raflarında korunan belgeleri araştırmacıların tartışmasına açarak, II. Dünya Savaşı'ndan zaferle çıkan müttefiklerin karşılaştıkları ilk çatışmanın perde arkasını gözler önüne sermektedir. Eser, Bolşevik Devri'nden sonra içine kapalı olarak yaşayan Sovyetler Birliği'nin, II.Dünya Savaşı'nın zafer sarhoşluğu ile dünya arenasında yaptığı ilk gövde gösterisinin nasıl yenilgiyle sonuçlandığının içeriğini anlatmaktadır. Kitapta, olayların gerçekleştiği bölgesel bir alan olarak İran Azerbaycanı çalışmaya konu oluştururken, bölgedeki etnik sorunların ve gelişmelerin süper güçler için bir amaçtan öte olduğunu ve bunun bedelini bir ulusun nasıl ödediğini anlatmaktadır.

 • Açıklama
  • Tarih ve Siyaset bilimlerinde Soğuk Savaş'ın birincil gerekçesi olarak iki süper güç SSCB ile ABD arasında yaşanan “Avrupa Bunalımı” gösterilmektedir. Oysa bu bunalımın köklerinin Ortadoğu'da aranması gerektiğine dikkatleri çeken Azerbaycanlı tarihçi Cemil Hasanlı, uzun yıllar Sovyet arşivlerinin tozlu raflarında korunan belgeleri araştırmacıların tartışmasına açarak, II. Dünya Savaşı'ndan zaferle çıkan müttefiklerin karşılaştıkları ilk çatışmanın perde arkasını gözler önüne sermektedir. Eser, Bolşevik Devri'nden sonra içine kapalı olarak yaşayan Sovyetler Birliği'nin, II.Dünya Savaşı'nın zafer sarhoşluğu ile dünya arenasında yaptığı ilk gövde gösterisinin nasıl yenilgiyle sonuçlandığının içeriğini anlatmaktadır. Kitapta, olayların gerçekleştiği bölgesel bir alan olarak İran Azerbaycanı çalışmaya konu oluştururken, bölgedeki etnik sorunların ve gelişmelerin süper güçler için bir amaçtan öte olduğunu ve bunun bedelini bir ulusun nasıl ödediğini anlatmaktadır.

   Stok Kodu
   :
   9789758803538
   Ebad
   :
   13.50x20.00
   Sayfa Sayısı
   :
   600
   Basım Yeri
   :
   İstanbul
   Baskı
   :
   1
   Basım Tarihi
   :
   2005-12
   Kapak Türü
   :
   Ciltsiz
   Kağıt Türü
   :
   2. Hamur
   Dili
   :
   Türkçe
 • Yazara Ait Diğer Kitaplar
 • Yorumlar
  • Yorum yaz
   Bu eser hakkında yorum yazarak Puan Kazanabilir, Puanlarınızı Kitap Alış-Verişlerinizde kullanabilirsiniz. (Üyeler İçin)
Kapat