Sepetim (0) Sepetimi Göster
%27
Sema Aslan Demir Türkçede İsteme Kipliği | kitapambari.com

Türkçede İsteme KipliğiSemantik - Pragmatik Bir İnceleme

Kargoya 3 iş gününde teslim edilir
Türkçede İsteme Kipliği
Türkçede İsteme Kipliği Semantik - Pragmatik Bir İnceleme
Grafiker Yayınları
7.30
Bu kitap, Türkiye Türkçesi isteme kipliğini semantik-pragmatik bir yöntemle betimlemek ve farklı dilbilgisel düzeylerdeki isteme işaretleyicilerini işlevleriyle birlikte ortaya koymak amacıyla hazırlanmıştır. Kitapta, yapı odaklı çalışmalardan farklı olarak, anlam ve işlev odaklı; dil birimlerini isteme semantiğini karşılayabilirliğine göre sınıflayan; anlamlandırma sürecini konuşur ve dinleyiciden, toplumsal ve durumsal bağlamdan yalıtılmış düşünmeyen bir yöntem izlenmiştir. Çalışmanın amacı; sınırları belli bir konuyu, isteme kipliğni seçip morfolojiden söyleme bütün dil düzeylerindeki işaretleyicileriyle birlikte betimleyen bütünlüklü bir inceleme yapmak; isteme semantiğinden hareketle Türkçe için bir isteme kipliği modeli oluşturmak, anlamdan yapıya yönelen bir çalışma örneği sunarak işlevsel dilbilgisi çalışmalarına katkı sağlamaktır.
 • Açıklama
  • Bu kitap, Türkiye Türkçesi isteme kipliğini semantik-pragmatik bir yöntemle betimlemek ve farklı dilbilgisel düzeylerdeki isteme işaretleyicilerini işlevleriyle birlikte ortaya koymak amacıyla hazırlanmıştır. Kitapta, yapı odaklı çalışmalardan farklı olarak, anlam ve işlev odaklı; dil birimlerini isteme semantiğini karşılayabilirliğine göre sınıflayan; anlamlandırma sürecini konuşur ve dinleyiciden, toplumsal ve durumsal bağlamdan yalıtılmış düşünmeyen bir yöntem izlenmiştir. Çalışmanın amacı; sınırları belli bir konuyu, isteme kipliğni seçip morfolojiden söyleme bütün dil düzeylerindeki işaretleyicileriyle birlikte betimleyen bütünlüklü bir inceleme yapmak; isteme semantiğinden hareketle Türkçe için bir isteme kipliği modeli oluşturmak, anlamdan yapıya yönelen bir çalışma örneği sunarak işlevsel dilbilgisi çalışmalarına katkı sağlamaktır.
   Stok Kodu
   :
   9789756355275
   Ebad
   :
   16.00x23.50
   Sayfa Sayısı
   :
   200
   Basım Yeri
   :
   Ankara
   Baskı
   :
   1
   Basım Tarihi
   :
   2008-12
   Kapak Türü
   :
   Ciltsiz
   Kağıt Türü
   :
   2. Hamur
   Dili
   :
   Türkçe
 • Yazara Ait Diğer Kitaplar
 • Yorumlar
  • Yorum yaz
   Bu eser hakkında yorum yazarak Puan Kazanabilir, Puanlarınızı Kitap Alış-Verişlerinizde kullanabilirsiniz. (Üyeler İçin)
Kapat