Sepetim (0) Sepetimi Göster
%12
Yaman Ayrılık | Erdal Karaman | kitapambari.com

Yaman AyrılıkKarabağ Mültecileri ve Hikayeleri

Kargoya 2 iş gününde teslim edilir
Yaman Ayrılık
Yaman Ayrılık Karabağ Mültecileri ve Hikayeleri
Kesit Yayınları
17.60
Tabii güzellikleri ve coğrafi konumuyla farklılık arz eden Karabağ, her dönemde bölgedeki devletlerin dikkatini celp etmiştir. Tarihte meliklerin kışlak olarak tercih ettikleri Karabağ vilayeti, Sovyetler Birliği'nin dağılmaya başladığı dönemde Ermenilerin işgaline maruz kalır. İşgalle birlikte binlerce Karabağlı doğup büyüdükleri, acısıyla tatlısıyla hatıralarının geçtiği vatanlarını terk etmek zorunda kalır. Yurdundan yuvasından ayrı düşen Karabağlı mülteciler, Azerbaycan'ın farklı şehirlerine yerleşirler. Savaş durumunda olan ülke, Karabağ'dan gelen mültecilerin ihtiyaçlarına bir anda cevap veremez. Binlerce mülteci, öğrenci yurtlarına, vagonlara ve çadırlardan oluşan şehirciklere yerleşir. Mültecilerle birlikte Azerbaycan Türkçesine "Çadırkent" kelimesi girer, bu kelime o günlerden beri Azerbaycan'da sıklıkla kullanılagelir. Çadırkentler yazın sıcaklarda, kışın da soğuklarda mülteciler, hayatın zorluklarına göğüs germeye çalışırlar. Çetin şartlar altında hayatlarını idame ettirmeye çalışan mülteciler, yıllardır vatan hasretiyle yaşarlar. Bu çalışmada, mültecilerden derlemeler yapıldı. Karabağ'ın hususiyetleri mültecilerin dilinden kaleme alındı. İşgal Karabağlıların hayatında onulmaz yaralar açmış. Kendilerine farklı sorular yöneltilen Karabağlılar, sözü dönüp dolaşıp vatanlarına getiriyorlar. Onların sözlerinde vatana hasret; gözlerinde yurdundan ayrı düşmenin ıstırabı var.
 • Açıklama
  • Tabii güzellikleri ve coğrafi konumuyla farklılık arz eden Karabağ, her dönemde bölgedeki devletlerin dikkatini celp etmiştir. Tarihte meliklerin kışlak olarak tercih ettikleri Karabağ vilayeti, Sovyetler Birliği'nin dağılmaya başladığı dönemde Ermenilerin işgaline maruz kalır. İşgalle birlikte binlerce Karabağlı doğup büyüdükleri, acısıyla tatlısıyla hatıralarının geçtiği vatanlarını terk etmek zorunda kalır. Yurdundan yuvasından ayrı düşen Karabağlı mülteciler, Azerbaycan'ın farklı şehirlerine yerleşirler. Savaş durumunda olan ülke, Karabağ'dan gelen mültecilerin ihtiyaçlarına bir anda cevap veremez. Binlerce mülteci, öğrenci yurtlarına, vagonlara ve çadırlardan oluşan şehirciklere yerleşir. Mültecilerle birlikte Azerbaycan Türkçesine "Çadırkent" kelimesi girer, bu kelime o günlerden beri Azerbaycan'da sıklıkla kullanılagelir. Çadırkentler yazın sıcaklarda, kışın da soğuklarda mülteciler, hayatın zorluklarına göğüs germeye çalışırlar. Çetin şartlar altında hayatlarını idame ettirmeye çalışan mülteciler, yıllardır vatan hasretiyle yaşarlar. Bu çalışmada, mültecilerden derlemeler yapıldı. Karabağ'ın hususiyetleri mültecilerin dilinden kaleme alındı. İşgal Karabağlıların hayatında onulmaz yaralar açmış. Kendilerine farklı sorular yöneltilen Karabağlılar, sözü dönüp dolaşıp vatanlarına getiriyorlar. Onların sözlerinde vatana hasret; gözlerinde yurdundan ayrı düşmenin ıstırabı var.
   Stok Kodu
   :
   9786054117895
   Ebad
   :
   13.50x19.50
   Sayfa Sayısı
   :
   302
   Basım Yeri
   :
   İstanbul
   Baskı
   :
   1
   Basım Tarihi
   :
   2011-10
   Kapak Türü
   :
   Ciltsiz
   Kağıt Türü
   :
   2. Hamur
   Dili
   :
   Türkçe
 • Yazara Ait Diğer Kitaplar
 • Yorumlar
  • Yorum yaz
   Bu eser hakkında yorum yazarak Puan Kazanabilir, Puanlarınızı Kitap Alış-Verişlerinizde kullanabilirsiniz. (Üyeler İçin)
Kapat